Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2012

Η Βοσνια το... βιολι της!

Τρένο η Βοσνία και μετά την οχτάρα στο Λιχτενστάιν ήρθε και η τεσσάρα (4-1)
στη Λετονία! «Φωτιά» η επίθεση των Βόσνιων, φτωχή νίκη για τους Σλοβάκους.

Το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της σε προκριματικά πραγματοποιεί η Βοσνία και στα πρώτα δυο ματς μετρά ισάριθμες νίκες και... 12 γκολ. Μετά το Λιχτενστάιν, ήρθε πιο σοβαρός αντίπαλος, όμως η Λετονία είχε την ίδια... τύχη. Οι Βόσνιοι τη διέσυραν με 4-1 και έδειξαν τις προθέσεις του για τη συνέχεια του ομίλου. Τι και αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 5' από τέρμα του Γκορκς και αδράνεια της άμυνας κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή. Η Βοσνία ήταν καταιγιστική έβαλε στα καρέ της την Λετονία και άρχισε να... πυροβολεί. Έτσι, στο 12' με πέναλτι του Μισίμοβιτς ισοφάρισε 1-1 , αν και πρωταγωνιστής ήταν ο Ντζέκο που το κέρδισε. Ο φορ της Σίτι πάντως δεν είχε ρέντα και έχασε τέσσερις καλές ευκαιρίες να σκοράρει. Μπορεί να μην έβαζε γκολ, αλλά στο 44' έκανε την ασίστ και ο Πιάνιτς πέτυχε το 5ο του γκολ με την Εθνική. Μια από τα ίδια στην επανάληψη, ο Μισίμοβιτς στο 54' πέτυχε το 3-1 και κάπου εκεί έριξε ρυθμό. Ο Ντζέκο πάντως κυνηγούσε το τέρμα, στο 76' είχε δοκάρι, αλλά στις καθυστερήσεις... δικαιώθηκε διαμορφώνοντας το 4-1.
Δύσκολη νίκη για Σλοβακία!
Η Σλοβακία αναζητούσε το ξέσπασμα κόντρα στο αδύναμο Λιχτενστάιν, ωστόσο η επιθετική δυστοκία δεν της το επέτρεψε... Οι γηπεδούχοι πιέστηκαν, δεν έβρισκαν εύκολα χώρους, ωστόσο ο Σαπαρα κατάφερε στο 36' να ανοίξει το σκορ. Η Σλοβακία προσπάθησε να πετύχει ακόμα ένα τέρμα και στο 78' ο Γιακούμπκο διαμόρφωσε το 2-0. Αξίζει να σημειωθεί, πως οι γηπεδούχοι έπαιξαν με αρκετά νέα πρόσωπα, ωστόσο επιθετικές λύσεις δεν βρέθηκαν και αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα ενόψει της δύσκολης συνέχειας στον όμιλο.